Posted by admin Březen - 31 - 2018 ADD COMMENTS

Minulý víkend se konalo připomenutí bitvy u Sudoměře, od které uplynulo téměř 600.
Na břehu rybníka postavili členové historických klubů dobové vojenské ležení. U sochy Jana Žižky se odehrával vedlejší program. Diváci se mohli zaposlouchat do středověkých písní, tanečníci zatančili dobové tance a bojovníci předvedli svou zbroj a něco ze svého umění. Děti si mohli ozkoušet střelbu z luku, povozit se na kolotoči, zastřílet z praku … nebo podívat se na některá řemesla.
Ve dvě odpoledne pak začala první ukázka boje. Nejdříve si připomněli příchod husitů do Plzně. U Nekmíře se husité střetli s plzeňským landfrýdem, který vedl Bohuslav ze Švamberka. Husitům pod vedením Jana Žižky se povedlo přesilu porazit. Situace v Plzni se však pak nevyvíjela příznivě, proto se rozhodli přesunout se do Tábora. Byl vyjednán volný odchod a příznivcům husitů nemělo být ublíženo. Jejich odchod však byl prozrazen. Proti nim vyrazili strakoničtí Johanité a písečtí železní  páni. Na břehu mezi rybníky Škaredý a Markovec postavili husité vozovou hradbu, která nedovolila nepříteli plně využít převahu. Husitů včetně žen a práčat bylo kolem 400, počet nepřátel se odhaduje mezi 700-2000 bojovníky. Jako první na ně zaútočila jízda, byla však odražena. Poté zaútočili pěší. Husitům včele s Janem Žižkou se je podařilo porazit.
Ani boj při rekonstrukci nebyla žádná sranda, řada z nich utrpěla nejednu pořádnou ránu, tři z nich byli zraněni a odvezeni sanitkou. Přitom se projevila nedisciplína řidičů, kteří díky špatnému parkování neumožnili sanitce průjezd a pro těžce raněného musel přiletět vrtulník.

Tags : , Historicke akce
Posted by admin Březen - 17 - 2018 ADD COMMENTS

Na konci zimy představil Vl. Hošek své nové snímky z letošní zimní sezony, které nafotil na Šumavě. Prošli jsme s ním krajinou od Javoru po Plešný. Tentokrát to nebyly fotky nejen ze svítání, ale i ze západu slunce. Druhou část vyplnil zajímavým povídáním a svými fotkami Martan, který se vydal na cestu po Asii. Své putování započali v Číně, pokračovali do Tibetu, Nepálu a cestu uzavřeli v Indii. Vystřídali přitom různé dopravní prostředky, včetně rychlovlaku okopírovaného od Siemensu. Navštívili různá města, venkov, toulali se přírodou i do hor ….

Tags : , Fotografování